شروع ششمین انقراض دسته جمعی در دنیا

به گزارش وبلاگ آکادمی، تحقیقات دقیق و تصاویر ماهواره ای نشان می دهد فقط 3 درصد از سرزمین های دنیا سالم باقی مانده است و سایر تغییرات زیست محیطی به شروع ششمین انقراض دسته جمعی منجر می گردد.

شروع ششمین انقراض دسته جمعی در دنیا

به گزارش وبلاگ آکادمی ، فقط 3 درصد از زمین های کره زمین از نظر اکولوژیک سالم است؛ بدان معنا که جمعیت آن (چه حیوان، چه انسان) سالم هستند و حیوانات آنها بدون انقراض به حیات خود ادامه می دهند و هیچ مزاحم و ساکن جدیدی ندارند.

این زمین ها که توسط فعالیت های انسانی آسیب ندیده اند عمدتاً در بخش هایی از جنگل های استوایی آمازون، کنگو، سیبری شرقی و جنگل های شمال کانادا و صحرای آفریقا قرار دارند. این مطالعه به دنبال یافتن مناطق سالم باقی مانده است.

این مطالعه پیشنهاد نموده است در صورتی که بعضی از اقدامات انجام می گردد می توان آمار زمین های دست نخورده در دنیا را به 20 درصد رساند؛ یعنی سازه های انسانی را در آنها از بین برد که البته بسیار بعید است چنین اتفاقی بیفتد.

پیش از تحقیق دراینباره به نظر می رسید که 30 الی 40 درصد از زمین های دنیا از گزند انسان در امان مانده باشد اما واقعیت نشان داد درصد نقاط سالم خیلی کمتر از حد پیش بینی شده است.

این ارزیابی جدید نقشه های آسیب انسانی به زیستگاه با نقشه هایی را ترکیب می نماید که نشان می دهد در آن ها حیوانات از محدوده اصلی خود ناپدید شده اند یا تعداد کمی از آن ها برای حفظ یک اکوسیستم سالم باقی مانده اند. بعضی دانشمندان گفته اند که این تجزیه و تحلیل جدید،مناطق سالم را دست کم می گیرد چرا که محدوده حیوانات قرن ها پیش شناخته شده و نقشه های جدید تاثیرات بحران آب و هوایی را که در حال تغییر انواع گونه ها هستند به حساب نمی آورند.

این امر به طور گسترده ای پذیرفته شده است که دنیا در یک بحران تنوع زیستی به سر می برد بعضی دانشمندان فکر می نمایند که ششمین انقراض دسته جمعی از زندگی روی زمین آغاز شده است.

منبع: جام جم آنلاین

به "شروع ششمین انقراض دسته جمعی در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع ششمین انقراض دسته جمعی در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید