ارتباط سفت شدن سرخرگ ها با خواب!

به گزارش وبلاگ آکادمی، خواب ضعیف به التهاب مزمن منجر می شود که در نهایت می تواند بروز انسداد در سرخرگ ها را به همراه داشته باشد.

ارتباط سفت شدن سرخرگ ها با خواب!

به گزارش ، با افزایش سن، احتمال وقوع دو مساله افزایش می یابد که یکی دشواری در به خواب رفتن هنگام شب و دیگری افزایش احتمال تشکیل پلاک در سرخرگ ها است که به بروز آترواسکلروز (تصلب شرایین) منجر این دو مساله ممکن است غیر مرتبط به نظر برسند. آترواسکلروز به واسطه یک رژیم غذایی نامناسب، ورزش نکردن و سیگار کشیدن رخ می دهد و نه خواب. حداقل این چیزی است که همواره باور داشته ایم.

از سوی دیگر، مغز های مسن به اندازه مغز های جوان تر وارد مرحله خواب عمیق نمی شوند. بین آن و افزایش احتمال ابتلا به مثانه بیش فعال با افزایش سن، جای شگفتی نیست که با گذشت هر سال شرایط خواب ما بدتر شود.

اما در شرایطی که به نظر می رسد هر دو مشکل دارای توضیحات قابل قبول و جداگانه هستند، پژوهشی جدید نشان داده است که مسائل خواب و آترواسکلروز می توانند ارتباط نزدیکی با یکدیگر داشته باشند.

پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، برکلی متوجه شده اند که چگونه خواب ضعیف به تشکیل پلاک در سرخرگ ها منجر می شود.

در این مطالعه، پژوهشگران داده های 1,600 بزرگسال میانسال و پیر را تجزیه و تحلیل کردند. آن ها به دقت اعداد آزمایش های خون و کلسیم را برای ارزیابی احتمال تشکیل پلاک مورد بررسی قرار دادند.

همچنین، آن ها کیفیت خواب افراد را بررسی کردند. یکی از ابزار هایی که برای بررسی شرایط خواب استفاده شد، ساعت هایی بود که طی یک یک هفته شرایط خواب افراد را بررسی کردند. همچنین، شرکت کنندگان در این مطالعه یک شب را در یک آزمایشگاه خواب که در آن سیگنال های الکتریکی امواج مغزی آن ها اندازه گیری شد، گذراندند. پس از بررسی تمام داده ها، پژوهشگران به نتایج زیر دست یافتند:

اختلال در خواب به تراکم بالاتر عوامل التهابی در خون منجر شده است. به طور خاص، این شرایط تعداد سلول های سفید خون به نام مونوسیت ها و نوتروفیل ها را افزایش داده بود که می توانند موجب ابتلا به آترواسکلروز، شرایطی که پلاک های چربی درون سرخرگ ها تشکیل شده و فرد را در معرض خطر حملات قلبی و سکته های مغزی قرار می دهد، شود.

به طور خلاصه، خواب ضعیف به التهاب مزمن منجر می شود که در نهایت می تواند بروز انسداد در سرخرگ ها را به همراه داشته باشد.

پس اگر قصد دارید از سلامت قلب خود با افزایش سن محافظت کنید، توجه ویژه ای به شرایط خواب خود داشته باشید. اگر با مسائل خواب روبرو هستید، هر کاری که در توان دارید برای بهبود این شرایط انجام دهید. شما می توانید برای افزایش کیفیت خواب خود موارد زیر را مد نظر قرار دهید:

هر روز در زمانی معین به خواب رفته و از خواب بیدار شوید. این کار به ساعت بدن کمک می کند از زمانی که قرار است به خواب بروید، آگاه باشد.

یک ساعت پیش از خواب از رایانه، گوشی های هوشمند یا تلویزیون استفاده نکنید. نور آبی که از نمایشگر این دستگاه ها ساطع می شود می تواند اثری منفی بر ریتم شبانه روزی و توانایی به خواب رفتن شما داشته باشد.

در طول روز زمانی را برای ورزش اختصاص دهید. اگر از نظر بدنی خسته باشید، احتمال بیشتری دارد سریع تر به خواب رفته و برای مدت زمان طولانی تری خواب باقی بمانید.

هنگام صبح خود را در معرض نور طبیعی قرار دهید. این به تنظیم ریتم شبانه روزی شما که خواب را کنترل می کند، کمک می کند.

هنگام شب از مصرف کافئین یا الکل پرهیز کنید. هر دو مورد می توانند در کیفیت خواب اختلال ایجاد کنند.

اگر زیاد خروپف می کنید یا زمانی که از خواب بیدار می شوید احساس آرامش نمی کنید، احتمال ابتلا به آپنه خواب را بررسی کنید. این شرایط می تواند اثر منفی چشمگیری بر کیفیت خواب شبانه داشته باشد.

اگر به بی خوابی مبتلا هستید، با پزشک خود درباره رفتار درمانی شناختی برای بی خوابی صحبت کنید. این یکی از موثرترین روش های درمان برای بی خوابی است و می تواند به پرهیز از استفاده از دارو های خواب آور تجویزی کمک کند.

همچنین، حتی اگر فکر می کنید کیفیت خواب شما خوب است، ردیابی شرایط خواب برای حصول اطمینان از شرایط خوب آن ایده خوبی است. امروزه دستگاه های بسکمک وجود دارند که می توانند به شما در این زمینه کمک کنند. اغلب اوقات، بسکمک از افرادی که فکر می کنند از شرایط خواب خوب برخوردار هستند از نتایج بررسی ها و اختلالاتی که در خواب دارند شگفت زده می شوند.

منبع: عصرایران

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "ارتباط سفت شدن سرخرگ ها با خواب!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارتباط سفت شدن سرخرگ ها با خواب!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید