بورس امروز صعود می کند یا نزول؟

به گزارش وبلاگ آکادمی، خبرنگاران : پیش بینی ها از شرایط شاخص بورس در امروز دوم شهریور چه می گویند؟ شواهد نشان می دهد روز یک شنبه برای بورس بزنگاه است زیرا ادامه ریزش می تواند فاز بازار را از اصلاح به ریزش تغییر دهد.

بورس امروز صعود می کند یا نزول؟

به گزارش وبلاگ آکادمی، با تداوم فرایند اصلاحی سهام در معاملات شنبه فاصله شاخص کل بورس از قله تاریخی به 17 درصد رسید. ادامه این جهت در معاملات یکشنبه می تواند بازار سهام را از فاز اصلاحی وارد مدار نزولی(Bear Market) کند. با این حال، تحرکات مثبتی که دیروز در برخی از صنایع رقم خورد احتمال تغییر فاز را در بورس تهران کمرنگ ساخت.

منظور از بازار نزولی چیست؟

در ادبیات مالی رسم بر آن است که افت های بیش از 20 درصدی شاخص را به بازار نزولی(Bear Market) تعبیر می کنند. ورود بازار به مدار نزولی به معنای ترس حاکم بر معاملات و بدبینی شدید نسبت به فرایند آینده قیمت هاست. در واقع، بازار نزولی محصول شرایطی است که در آن ساختار انتظارات تغییر کرده و چشم انداز سود آوری شرکت ها با کاهش جدی روبرو شده است. اقتصاددانان مداخله دولت را یکی از عوامل شکل گیری چنین بازاری می دانند.

حال بورس تهران در آستانه ورود به چنین شرایطی است. دیروز شاخص کل با عقب نشینی 1.7 درصدی فاصله خود از قله تاریخی را به 17 درصد رساند. به این ترتیب، بورس تهران تنها 3 درصد دیگر تا ورود به محدوده نزولی فاصله دارد. حال سوال این است که آیا بورس تهران در معاملات یکشنبه تن به چنین شرایطی خواهد داد یا خیر؟

شرایط بورس در روز شنبه

بررسی معاملات دیروز از این جنبه حائز اهمیت است. از یک طرف شاهد تداوم خروج سرمایه های خرد در بازار و ماندن معامله گران در صف های فروش طیف گسترده ای از سهم بودیم و از طرف دیگر، شاهد حضور پررنگ تر متقاضیان در سمت خرید و رشد نسبی ارزش معاملات خرد بودیم.

دیروز ارزش معاملات خرد در بورس و فرابورس به بیش از 15 هزار میلیارد تومان افزایش یافت. در حالی که ارزش معاملات خرد در روز چهارشنبه به کمترین میزان طی 4 ماه اخیر(یعنی کمتر از 7 هزار میلیارد تومان) تنزل کرده بود. از طرف دیگر، افت یکپارچه قیمت ها نیز طی روز گذشته تا حدی زیادی تعدیل شد و برخی از سهم های مهم و تاثیرگذار نظیر بزرگان صنعت فلزات با صف های خرید به کار خود پایان دادند. خریدهای پررنگ معامله گران خرد در این گروه را می توان به نوعی پوست اندازی بازار و تلاش برای ماندن در وضع اصلاحی و بازگشت به جهت مثبت ارزیابی کرد.

ترس خفته در زیر پوست بورس

در نقطه مقابل، برخی از ویژگی های معاملات دیروز سیگنال منفی ارسال می کرد. در واقع، انجماد صف های فروش در پایان کار و خروج 650 میلیارد تومانی سرمایه های خرد نشان می داد که تعداد فروشندگان کوچک مقیاس بازار بیشتر است و بخش عمده معامله گران خرد تمایل به خروج دارند.

با این حال، اگر فرایند ورود و خروج سرمایه های خرد در روزهای اخیر را بررسی کنیم متوجه خواهیم شد که نوعی سردرگمی در بین سرمایه گذاران حقیقی وجود دارد که بین رفتن و ماندن مردد است. ورود و خروج متناوب معامله گران حقیقی در 6 روز کاری اخیر شاهد این مدعاست. به نظر می رسد پول های پارک شده در پشت های درهای بازار منتظر برقراری ثبات در بازار سهام و تغییر موضع هستند و در عین حال، خوش بینی خود را به تصمیم سازی سیاستگذار از دست داده اند.

منبع: اقتصادنیوز

به "بورس امروز صعود می کند یا نزول؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس امروز صعود می کند یا نزول؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید