مرگ تلخ 2 باجناق هنگام نجات کارگر افغان

به گزارش وبلاگ آکادمی، دو باجناق که برای نجات مرد افغان، وارد دیگ روغن کارخانه فراوری روغن صنعتی شده بودند گرفتار گازهای سمی شده و به کام مرگ رفتند.

مرگ تلخ 2 باجناق هنگام نجات کارگر افغان

به گزارش گروه حوادث وبلاگ آکادمی از روزنامه جام جم، خبر کوتاه بود اما تلخ. حادثه در شرکتی در کیلومتر 17 جاده اشتهارد در ناحیه صنعتی چرم سازی رخ داد. پسر جوان افغان به نام شفیع ا... می خواست دیگ روغن صنعتی که شش متر ارتفاع داشت را نظافت کند که بخار و گازهای سمی داخل دیگ به سر و صورتش زد.

حالش بد شد و نتوانست تعادلش را حفظ کند و به داخل دیگ سقوط کرد. همکار دیگرش خیرا... بهمنی که اهل قروه بود با دیدن این صحنه به یاری او شتافت و وارد دیگ شد و دیگر بازنگشت.

بعد یکی از کارگران کارخانه مجاور آمد و امید داشت بتواند آن دو را نجات دهد او هم وارد دیگ شد اما نفسش به شماره افتاد و به سختی خود را به دهانه دیگ رساند. کارگران او را بیرون آوردند. در این گیر و دار بود که محمود هدایتی روشن که در بخش فراوری کارخانه مجاور بود از راه رسید. وقتی فهمید باجناقش خیرا... و یک نفر از همکاران او در دیگ روغن گرفتار شدند، برای نجات آنها اقدام کرد اما او نیز بازنگشت. قدرت گازهای سمی از آن سه نفر بیشتر بود و آنها را به کام مرگ برد. چند دقیقه بعد با اطلاع ماجرا به آتش نشانی، آتش نشان ها آمدند و اجساد را بیرون آوردند.

به گذشت 2هفته از حادثه خانواده ها هنوز مرگ آنها را باور ندارند. چشم به راه مردان نان آور خانه هایشان هستند. مهدی و علی پنج ساله و برادر نابینای 15ساله شان ابوالفضل و پسران خیرا... بهمنی هنوز مرگ پدر را باور ندارند.

برادر خیرا... بهمنی 39ساله به جام جم می گوید: من، برادر دیگرم و خیرا... در شرکت فراوری روغن صنعتی کار می کردیم. خواهرزاده ام هم چند ماهی بود در شرکت کار می کرد. آن روز در خانه بودم که برادر دیگرم و خواهرزاده ام ماجرا را به من اطلاع دادند. دعا می کردم زنده باشد اما با دیدن جسد او، کارگر افغان و باجناق برادرم متوجه شدم سه نفرشان فوت شدند. از کارگران حاضر شنیدم که شفیع ا... در حال تمیز کردن داخل دیگ روغن بوده که بخار و گازهای سمی باعث بدحال شدن او شده است. برادرم برای نجات او و بعد باجناقش برای نجات آنها رفتند که همه براثر گازگرفتگی فوت شدند. برادرم در روستای زادگاه مان در قروه و باجناقش هم در زادگاهش در همدان به خاک سپرده شد. همچنین مسعود کریمی، مدیر سازمان آتش نشانی بویین زهرا به جام جم گفت: ساعت 16 و 6 دقیقه، این حادثه به ما گزارش شد. دو گروه امداد و نجات و حریق همراه یگ گروه آتش نشان از اشتهارد به آنجا رفتند. ارتفاع دیگ شش متر می شد و کف آن هنوز روغن مانده بود و گازهای سمی داشت. به خاطر کوچک بودن دهانه دیگ اول کپسول اکسیژن را وارد کردیم و بعد آتش نشان ها وارد شدند. کارگران بر اثر گازگرفتگی داخل دیگ فوت شدند.

احسان بابایی که مدیرعامل و صاحب شرکت محل حادثه است نیز به جام جم گفت: دیگ روغن برای ریختن روغن های صنعتی فراوری شده جدید تمیز می شد. بعد از برداشتن دیگ باید چند روز صبر می شد تا گازهای سمی خارج گردد اما کارگر افغان، زمان کوتاهی را برای برداشتن در دیگ انتخاب کرد که باعث شد جان خودش و دو نفر دیگر گرفته گردد. بیش از 50 شرکت در ناحیه معروف به چرم سازی فعالیت دارند اما این محل پایگاه اورژانس و آتش نشانی مستقر ندارد که در صورت بروز حادثه سریع امدادرسانی گردد. آتش نشان ها هنگام اعزام به این مرکز صنعتی باید 12کیلومتر را از بویین زهرا تا این مکان طی نمایند.

معصومه ملکی - حوادث روزنامه وبلاگ آکادمی

منبع: جام جم آنلاین

به "مرگ تلخ 2 باجناق هنگام نجات کارگر افغان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مرگ تلخ 2 باجناق هنگام نجات کارگر افغان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید