نماینده سابق مجلس: قانون کنکور اجرا شود

به گزارش وبلاگ آکادمی، نماینده سابق مجلس و سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات در دوره دهم گفت: وزارت علوم می تواند در موضوع برگزاری کنکور به نفس اجرای قانون این موضوع بسنده کند و سوابق تحصیلی را بیش از پیش در این زمینه مورد توجه قرار دهد.

نماینده سابق مجلس: قانون کنکور اجرا شود

میرحمایت میرزاده در گفت وگو با وبلاگ آکادمی با اشاره به موضوع برگزاری کنکور سراسری در روزهای آینده اظهار کرد: با همه سخنانی که درباره برگزاری یا برگزار نکردن کنکور بیان می شود یک پرسش اساسی باقی است و آن اینکه چرا کسی پیگیر اجرای قانون کنکور نیست؟ در این کشور برای چندمین بار قانون کنکور وضع شده که آخرین آن مربوط به سال 92 است که در آن باید حداکثر تا سال 97 دولت 85 درصد ظرفیت دانشگاهها را براساس سوابق تحصیلی پذیرش کند.

وی اضافه نمود: وقتی در قانون گفته شده که حداقل 85 درصد، یعنی صددرصد هم بلامانع است. حالا این قانون برای شرایط عادی وضع شده است و براساس اظهارات مکرر مسئولان در وزارت علوم این 85 درصد عملی می شود و افراد براساس سوابق تحصیلی پذیرش می شوند. اما پرسشی که وجود دارد این است که چرا به 15 درصد دیگر عمل نمی شود؟

این کننده سابق مجلس تاکید کرد: اگر سوابق 12 سال آموزش و پرورش اعتبارندارد چطور یک آزمون تستی با استرسی که همراه خود دارد، معتبر است؟ پس نمی توان به همه چیز صفر یا صدی نگاه کرد.

میرزاده ادامه داد: تمام شرایط در کشور برای اجرای باحوصله و بدون ضرب الاجل این قانون فراهم است. فقط وزارت علوم و بهداشت باید قبل از پذیرش، آمایش سرزمینی انجام دهند تا مشخص شود برای کدام استان، شهرستان و بخشی چه رشته، چه جنسیت و به چه میزان و در چه مقطعی به نیرو نیاز دارند تا با تفویض اختیار کامل به دانشگاهها نقش نظارتی و ستادی خود را ایفا کنند.

وی گفت: همچین موضوع انجام مصاحبه برای برخی رشته ها می تواند قابل تعمیم به رشته های پرمتقاضی هم باشد و نهایتا هیچ نگرانی در مورد کمبود نیروی متخصص برای آینده کشور در حال حاضر وجود ندارد.

این کننده سابق مجلس در خاتمه گفت: امیدوارم جدا از مباحث غیرعلمی، در یک محیط کارشناسی، تهدید کرونا به فرصت طلایی تبدیل شود تا این مشکل اساسی کشور که کنکور باشد حل و طرحی نو درانداخته شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "نماینده سابق مجلس: قانون کنکور اجرا شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نماینده سابق مجلس: قانون کنکور اجرا شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید