نکاتی درباره غذای کمکی نوزاد 4 ماهه

به گزارش وبلاگ آکادمی، طبق نظریه کلیه پزشکان متخصص اطفال، آغاز تغذیه تکمیلی برای نوزادان معمولا در خاتمه 6 ماهگی است. نوزاد در این زمان به دلیل تکمیل شدن دستگاه گوارش و سیستم ایمنی بدنش قادر به جذب مواد غذایی کمکی است. اما در برخی شرایط خاص، بنا به تشخیص پزشک اطفال امکان دادن غذای کمکی به نوزاد 4 ماهه نیز وجود دارد.

نکاتی درباره غذای کمکی نوزاد 4 ماهه

با توجه به سوالاتی که بسیاری از والدین در این زمینه دارند، ما در این مقاله نکاتی درباره غذای یاریی نوزاد 4 ماهه خواهیم گفت؛ پس با ما همراه باشید.

آیا غذا دادن به نوزاد 4 ماهه صحیح است؟

اگر شما نوزاد 4 ماهه ای دارید که به دلایل مختلفی اعم از رفلاکس یا بدلیل ضعیف بودن شیرمادر وزن نمی گیرد، قطعا در این شرایط پزشک اطفال برای رفع شدن این مسائل، تغذیه یاریی را پیشنهاد می دهد. از لحاظ علمی اگرچه غذا دادن به نوزاد 4 ماهه درست نیست، اما در شرایطی که کودک دچار کم وزنی است یک راه حل است. علاوه بر این، بچه ها رفلاکسی، با مصرف غذاهای جامد به دلیل قوام بیشتر نسبت به شیر مادر، کمتر دچار استفراغ می شوند و این شرایط به آن ها یاری خواهد نمود تا وزن بیشتری بگیرند.

بهترین غذاها برای نوزاد 4 ماهه

با توجه به توانایی های تغذیه ای شیرخوار، غذای یاریی در اولین روزها باید بسیار ساده و نرم و از موادی تهیه گردد که هضم آن آسان باشد.

1. فرنی اولین غذای یاریی کودک 4 ماهه

معمولا یکی از غذاهایی که در روزهای اول به کودک 4 ماهه داده می گردد، فرنی است. فرنی به دلیل اینکه از آرد برنج تهیه می گردد علاوه بر تامین کالری مورد احتیاج کودک، دارای کمترین خطر آلرژی نیز می باشد. بهتر است این غذا را در روز اول و باتوجه به میل شیرخوار، یک تا دو قاشق مرباخوری در صبح، بلافاصله پس از تغذیه با شیر مادر بدهید و در روزهای آینده تعداد وعده ها را بیشتر کنید.

2. حریره بادام برای نوزاد 4 ماهه

ضمن ادامه برنامه قبل، حریره بادام هم می تواند به برنامه غذایی کودک اضافه گردد. این غذای مغذی اگرچه ممکن است باب میل کودک نباشد، اما می تواند از غذاهای ساده و پرانرژی محسوب گردد که برای وزن گیری کودک مناسب است. پس نباید فراموش کنید همواره غذای یاریی را بعد از تغذیه با شیر مادر به کودک بدهید.

3. سرلاک برنج برای نوزاد چهار ماهه

معمولا بهترین غذا برای کودک زیر 6 ماه، فرنی و حریره بادام است. اما بسیاری از والدین تمایل دارند از سرلاک هم استفاده نمایند. سرلاک برنج به همراه شیر نستله (شرکت نستله بزرگترین فراوری نماینده مواد غذایی دنیاست) در هر وعده، تغذیه ای متعادل و مناسب برای معده کوچک بچه ها است. علاوه بر فواید غلات طبیعی، ترکیبی مناسب از ریزمغذی های لازم برای رشد و تکامل بدن کودک را فراهم می نماید.

اگرچه سرلاک به دلیل اینکه از برنج تهیه می گردد مقوی است، اما بهتر است این غذاهای آماده را از 8 ماهگی به بعد به کودکتان بدهید.

نکاتی درباره غذا دادن به نوزاد 4 ماهه

  • حتما با تشخیص پزشک، آماده غذا دادن به کودک 4 ماهه شده و بدون اطلاع این کار را انجام ندهید. زیرا به دلیل تکمیل نشدن دستگاه گوارشی، کودک دچار عفونت های گوارشی، کم اشتهایی، کاهش وزن می گردد.
  • برای کودک یک رژیم غذایی در طول هفته در نظر بگیرید تا کم و زیاد شدن غذا باعث آسیب به کودک نگردد.
  • بچه ها باید به صورت نشسته غذا بخورند، اما به دلیل اینکه بچه ها 4 ماهه هنوز قادر به نشستن نیستند، آن ها را یا روی جایگاه کودک یا روی پاهایتان بنشانید.
  • موقع استفاده از غذاهای گرمی چون سوپ، غذا را مزه کنید تا داغ نباشد و دهان کودک نسوزد.
  • تا قبل از 6 ماهگی از غذاهای خانگی برای کودک بهره ببرید.
  • غذاهای جامد از جمله غذا هایی که به شدت آلرژی زا هستند را دیرتر آغاز کنید تا از بروز آسم و تب یونجه یا آلرژی های غذایی کودک جلوگیری کنید.
  • برای تشویق و تنوع از شیشه استفاده نکنید؛ بلکه سعی کنید غذا را با بشقاب جلوی کودک قرار دهید.
  • از یک قاشق کوچک برای غذا دادن بهره ببرید.
  • باید نشانه ها آماده بودن کودک برای دریافت غذای جامد را در نظر بگیرید؛ نشانه هایی مثل نشستن کودک و یا گردن دریافت و نگه داشتن سرش، در کنار موافقت پزشک و مشاهده این نشانه ها، می توان از غذای جامد به عنوان مکمل غذای کودک استفاده کرد.

کلام آخر

همان طور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، آغاز تغذیه نوزاد، قبل از 6 ماهگی باعث می گردد تا کودک تمایل کمتری نسبت به شیر مادر نشان دهد. پس در این حین مکررا با هر دو سینه به کودکتان شیر دهید تا این اتفاق رخ ندهد. نباید فراموش کنید بهترین غذا برای کودک تا دو سالگی در کنار تغذیه تکمیلی، شیر مادر است. پس از کم کردن دفعات شیردهی و یا قطع آن تا قبل از سن دو سالگی، اکید خودداری کنید.

در آخر به شما پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین زمان آغاز غذا دادن به نوزاد در انگیزه را نیز بخوانید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید. نباید فراموش کنید که ما منتظر خواندن نظرات، ایده ها، تجربیات و نقدها شما در پایین همین صفحه هستیم؛ با ما در ارتباط باشید.

منبع: مجله انگیزه

به "نکاتی درباره غذای کمکی نوزاد 4 ماهه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکاتی درباره غذای کمکی نوزاد 4 ماهه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید