نیوزویک: آمریکا فشار حداکثری علیه ایران را رها نموده و از منطقه خارج گردد

به گزارش وبلاگ آکادمی، یک نشریه آمریکایی در یادداشتی آورده است، رویکرد تغییر رژیم و فشار حداکثری علیه ایران باید کنار گذاشته گردد و در مقابل واشنگتن به اتخاذ دیپلماسی و خروج نیروهایش از غرب آسیا بپردازد.

نیوزویک: آمریکا فشار حداکثری علیه ایران را رها نموده و از منطقه خارج گردد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ آکادمی، نشریه آمریکایی نیوزویک در یادداشتی آورده است که آمریکا در برابر ایران سه راه چاره پیش رو دارد که بهترین آن اتخاذ دیپلماسی و خروج از غرب آسیا است.

در این یادداشت آمده است، از زمان شیوع ویروس کرونا در دنیا، روابط تیره آمریکا و ایران تغییری نداشته است. آمریکا مانع از اختصاص وام بانک دنیای به ایران شده است، کشتی های نظامی ایرانی در خلیج فارس تهاجمی تر شده اند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا بر طبل توئیت هایش می کوبد که به گفته پنتاگون چیز جدیدی نیست.

نیوزویک می افزاید: اکنون سه راه پیش روی روابط ایران و آمریکا وجود دارد. اول این که همسو با مقاله اریک ادلمن و ری تکیه در نشریه فارین افرز، آمریکا رویکرد تغییر رژیم [در ایران] را پیش بگیرد. دومین راه این است که کمپین فشار حداکثری را ادامه دهد و با نیروهای مرتبط با ایران در عراق، سوریه و دیگر نقاط زد و خورد کند.

این نشریه در ادامه می نویسد: سومین راه، همان گزینه ای است که احتیاج داریم: هرگونه تحرک درخصوص تغییر رژیم با حمایت آمریکا یا هرگونه مداخله نظامی کاملاً رد گردد. دیپلماسی واقع گرایانه با موضوع مذاکراتی که هر دو طرف در آن امتیازات معنادار بدهند، جایگزین رویکرد فشار حداکثری بی نتیجه فعلی گردد. [آمریکا باید] از عراق، سوریه، یمن و دیگر درگیری های خاورمیانه که می تواند به افزایش نگرانی های منطقه ای و افزایش احتمال درگیری ناخواسته با ایران منتهی گردد، کنار بکشد. همچنین به جای تهدید و اجبار، سیاست خارجی بر مبنای دیپلماسی را پیش بگیرد و به جای رجحان جویی، صلح را هدف خود قرار دهد.

این یادداشت می افزاید: گزینه تغییر رژیم هرگز نباید روی میز قرار می گرفت، با این حال سال های متمادی در گوشه و کنار ساختار حاکم در سیاست خارجی آمریکا مورد محبوبیت قرار داشته است. جان بولتون مشاور امنیت ملی اخراجی بی شرم ترین کسی بود که خواهان این [تغییر رژیم] بود، از سوی دیگر مایک پامپئو وزیر امور خارجه آمریکا با این که اخیراً لفاظی های تندش را کاهش داده است با این مفهوم بیگانه نیست.

این نشریه می نویسد: تهاجم به خاک ایران مشابه جنگ عراق نخواهد بود و از هر نظر بدتر خواهد بود. خطر اصلی این نیست که تهران آمریکا را در شکست دهد بلکه، خطر اصلی این است که به پرهزینه ترین و بزرگترین جنگی تبدیل گردد که می تواند خون ما را بخشکاند. صادقانه بگویم، مقاله فارین افرز خواهان تجاوز نظامی نیست بلکه تأکید آن بر تغییر رژیم به وسیله هرکاری است که می تواند دولت [ایران] را تضعیف و مخالفان آن را تقویت کند، از جمله عملیات های مخفیانه و تشدید کمپین فشار دولت ترامپ بنابراین رویکرد تغییر رژیم با تشدید گزینه دوم همراه است که وضع کنونی را حفظ می نماید و درگیری هایی در سطح پایین را شامل می گردد که به قدری ناخوشایند نیستند که اعتراضات گسترده مردم آمریکا را در پی داشته باشند اما منشاء ثابت تلفات، مخارج تأمین شده به وسیله استقراض و آسیبی غیرضروری به امنیت آمریکا هستند.

این یادداشت در انتها متذکر می گردد: تنها راه فاصله دریافت از جنگ، اتخاذ رویکردی فعالانه به سوی صلح است. چنین کاری احتیاجمند درک این است که تحریم های سنگین اعمال شده تحت راهبرد فشار حداکثری در تغییر دادن موضع تهران شکست خورده است و به خصوص در برهه شیوع ویروس کرونا جامعه ایران را در نقطه تقابل با ما قرار داده است. هچنین این کار احتیاجمند ارزیابی مجدد اولویت های سیاست خارجی آمریکا است. پس از نزدیک به دو دهه درگیری در سطح منطقه که بیش تر زیان داشته تا سود، زمان آن فرا رسیده که این جنگ های طولانی و نسل به نسل، به جای گسترش یافتن به ایران، کاملاً به انتها برسند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "نیوزویک: آمریکا فشار حداکثری علیه ایران را رها نموده و از منطقه خارج گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نیوزویک: آمریکا فشار حداکثری علیه ایران را رها نموده و از منطقه خارج گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید