هک بزرگ؛ رسوایی انتخاباتی ترامپ!

به گزارش وبلاگ آکادمی، این مستند تلنگر روشنگرانه ای بود برای آن هایی که شبانه روز بسیای از وقت خود را صرف استفاده از فضای مجازی می کنند. با این اثر می توان فهمید که چطور از اطلاعات خودتان، علیه تان استفاده شده و جدی تر از آن، این است که حتی از اطلاعات کاربران شبکه های اجتماعی برای مقاصدی خاص استفاده می کنند!

هک بزرگ؛ رسوایی انتخاباتی ترامپ!

به گزارش گروه فرهنگی وبلاگ آکادمی، وقتی عنوان مستند به گوش مان می خورد، همراه همیشگیِ آن حقیقت و دانش است. بی تردید همگان از مشاهده یک مستند جذاب لذت خواهند برد، تولید آثار مستند نوع دیگری از ارائه اطلاعات و اسناد کمتر بیان شده ای را بصورت هنری برای مخاطبان عرضه می دارد. این ژانر طرفداران خاص خود را دارد، چرا که عده ای برای رسیدن به حقایق و افشای پشت پرده فسادهای گوناگونِ موجود در جهان پیرامون خود به تماشای آن می پردازند. تولید آثار مستند دارای قدرت شوکه کننده و غافل گیری برای مردم را دارد چرا که از بی عدالتی ها، افشای فسادهای مالی و ... پرده برداشته و جامعه را در جهت مبارزه با نابرابری و همچنین بیداری افکار عمومی سوق می دهد.

روزهای تعطیلات عید 1399، فرصت مناسبی است که در کنار خانواده بنشینیم و به آثار جدیدی از فیلم-مستندهای داخلی و خارجی که در سال گذشته منتشر شد، مشاهده کنیم. در این ایام قصد داریم که هر روز به معرفی یک مستند بپردازیم. در گزارش پنجم به معرفی مستند اختاپوس؛ افشای مافیای خودرو در ایران! پرداختیم.

کریس وایلی، از کارمندان شرکت کمبریج آنالیتیکا، شرکت مشاوره ای که در استخدام کارزار انتخاباتی دونالد ترامپ بود، اطلاعات مربوط به این رسوایی را در اختیار روزنامه های نیویورک تایمز و گاردین قرار داد. بنا به گزارش هاُ این شرکت اطلاعات بیش از 50 میلیون حساب کاربری فیسبوک را بدون اجازه صاحبان آن ها جمع آوری کرده است.

نزدیک به 2 سال از انتشار نخستین خبرها در مورد رسوایی کمبریج آنالیتیکا، فیسبوک هنوز از عواقب آن خلاصی نیافته و در جدیدترین مورد دولت برزیل این کمپانی را به پرداخت 1.6 میلیون دلار جریمه محکوم کرده است.

موسسه کمبریج آنالیتیکا در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال 2016 به کمپین دونالد ترامپ تحلیل های آماری ارائه می کرد اما از طریق یک اپلیکیشن شخصیت شناسی از اطلاعات 87 میلیون کاربر فیسبوک سوءاستفاده کرد. به گفته وزیر دادگستری و امنیت عمومی برزیل از میان این 87 میلیون کاربر 443 هزار نفر برزیلی بوده اند و از داده های آنها برای اهداف سوال برانگیز سوءاستفاده کرد!

این شرکت با پردازش و تحلیل این اطلاعات توانست کمک راهبردی در فعالیت های انتخاباتی و سیاسی، به کمپین های گوناگون ارائه دهد. این گستردگی فعالیت تا شرکت در انتخابات ایالات متحده آمریکا و کمک به کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و نهایتا پیروزی او منجر شد.

مستند هک بزرگ یک اثر سیاسی و پژوهشی است که سعی دارد فرایند کار یک تقلب بزرگ در کارزاری انتخاباتی و همچنین درآمدزایی از این اطلاعات در زمینه هایی دیگر را افشا کند و در خلال آن ماهیت فضای مجازی و خطری که این پدیده برای دموکراسی ایجاد می کند را بررسی نماید.

سوژه مستند پیش تر در خبرگزاری های معتبر افشاسازی شده و ارزش خبری اش از کف رفته است، مستندساز تلاش دارد روایت را به گونه ای پیش ببرد که توهم افشاگرانه داشته باشد. افشاگری مستند همان افشاگری نیویورک تایمز و آبزرور در سال 2018 است که گزارش دادند، شرکت کمبریج آنالیتیکا بدون اجازه از کاربرانش، اطلاعات شخصی آنها را برای اهداف سیاسی استفاده کرده است.

شخصیت محوری این فیلم بریتانی کایزر است، او سابقاً یکی از کارمندان کمبریج آنالتیکا بوده و اخیراً نسبت به فعالیت ها و ارتباطات کارفرمایش دست به افشاگری زده است. یکی از این فعالیت ها، ارتباط کمبریج آنالتیکا با پسران بد برگزیت بوده است، جایی که آرون بنکسِ بانفوذ و بداخلاق در تلاش است با تهدیدات حقوقی باعث شود کارول کادوالدر روزنامه نگارِ آبزرور و البته همین فیلم ساکت شده و چیزی از این مسائل مطرح نکنند.

این مستند نشان دهند شکسته شدن قوانین نحوه تأمین مالی کارزار انتخاباتی است. با این وجود احتمالاً نکته مهم تری که در فیلم قرار است مطرح شود این است که این قوانین متعلق به دوران قدیم و زمانی هستند که پوسترهای چاپی و تبلیغات در روزنامه ها و تلویزیون های آنالوگ روی بورس بودند. این قوانین به درد شرایط امروز نمی خورند. کسانی که از داده ها به عنوان سلاح استفاده می کنند به ریش این قوانین و البته ما می خندند.

ترامپ و برگزیت هر دو به سختی و با فاصله ای اندک از رقیبشان برنده انتخابات شدند؛ شاهکار کمبریج آنالتیکا این بود که افراد مردد، کسانی که هنوز تصمیمشان را نگرفته بودند و افرادی که رأیشان به سادگی عوض می شد را شناسایی کند، این افراد اصطلاحاً افراد قابل متقاعدشدن نامیده می شدند.

شاید ترسناک ترین بخش فیلم آنجایی باشد که نشان می دهد یکی از کارکنان کمبریج آنالتیکا که روی کارزاری تبلیغاتی در ترینیدادوتوباگو در سال 2013 کار کرده بود، گروهی از جمعیت که به نظر می رسید جزء حامیان گروهی باشند که رقیب مشتری کمبریج آنالتیکا بود، را ترغیب به تحریم انتخابات کرده بود.

مستند هک بزرگ این دلهره را در مخاطبانش به وجود می آورد که هیچ ضمانتی برای عدم نقش آفرینی چنین شرکت هایی در آینده در قبال دموکراسی در سطح جهان وجود ندارد. چرا که فیلمساز شاید به دلایل قانونی و شاید در بی طرفی سیاسی و عدم قضاوت و یا به دلیل شرایط زمانی تولید (چرا که تحقیقات درباره شرکت کمبریج آنالیتیکا پس از تولید مستند نیز همچنان ادامه دارد)، نهایتا تنها بر همین ایجاد هراس بسنده می کند.

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "هک بزرگ؛ رسوایی انتخاباتی ترامپ!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هک بزرگ؛ رسوایی انتخاباتی ترامپ!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید